5 ZNAKOV, KTORÉ SYMBOLIZUJÚ POTREBU ŽELEZA V ORGANIZME | Zdravý a fit je blog o výžive a zdravom štýle života

5 ZNAKOV, KTORÉ SYMBOLIZUJÚ POTREBU ŽELEZA V ORGANIZME

Anémia spojená s nedostatkom železa ( iron deficiency anemia ), známa aj pod názvom IDA predstavuje nízku hladinu železa v krvi. Približne 3 milióny ľudí v Severnej Amerike trpí práve nedostatkom železa. Nedostatok železa môže viesť k vážnym zdravotným problémom, ktoré sa prejavujú buď ohrozením imunitného systému alebo zlyhaním srdca. Na to, kedy vás IDA „navštívi“ sa žiaľ neviete pripraviť vopred. Existuje niekoľko príznakov, ako únava, zblednutie, či bolesti hlavy.

Predstavíme si 5 príznakov, kedy si vaše telo pýta viac železa.

1. Zimnica. Jedna zo štúdií skúmala práve ženy. Pozorovala 10 žien s nedostatkom železa, ktoré sedeli v kúpeli s vodou o teplote 29 stupňov. Po 100 minútach mali nižšiu telesnú teplotu ako ženy v inej skupine, ktorým železo nechýbalo. Bolo to z jednoduchého dôvodu a to, že IDA znižuje funkciu štítnej žľazy, ktorá okrem iného produkuje aj teplotu v organizme. Znižuje prietok krvi a tým ľahšie stratíte teplo.

2. Syndróm nepokojných nôh. Ak máte syndróm nepokojných nôh (RLS), môže to byť znak toho, že vám chýba železo. Je to stav, ktorý spôsobuje nepríjemné pocity v nohách. To sťažuje ich držanie. Niektoré štúdie zistili, že aj nízka hladina dopamínu, môže spôsobiť syndróm nepokojných nôh.

3. Stolica. Aj stolica môže ovplyvňovať množstvo železa v organizme. Spôsobuje to krvácanie v tráviacom trakte. Problémom však môže byť aj žalúdok alebo tenké črevo. V závislosti od toho koľko krvi stratíte, sa farba stolice líši v škále od červenej až po čiernu. Netreba sa ale báť každej stolice. Pokiaľ zjete napríklad niekoľko čučoriedok alebo černíc, stolica môže tiež zmeniť farbu a nemusí to mať nič spoločné s krvácaním ani s nedostatkom železa.

4. Jazyk. Pozreli ste sa niekedy do zrkadla tak, že ste mali nafúknutý jazyk? Nedostatok železa, by mohol mať na svedomí aj tento problém. Je to preto, že vaše chuťové poháriky sa zmenšujú samé od seba práve z nedostatku železa. Tieto symptómy môžu spôsobiť ťažkosti pri rozprávaní ako aj stratu chuti do jedla.

5. Infekcie. Časté infekcie môžu znamenať, že máte nízku hladinu hemoglobínu. Hemoglobín je látka obsahujúca železo v červených krvinkách. Prepravuje kyslík z pľúc do zvyšku tela. Štúdia skúmajúca hemoglobín zistila, že deti s nízkym obsahom hemoglobínu mali viac ušných infekcií ako deti s normálnymi hladinami. Pridanie železa, ako doplnku stravy výrazne znížilo recidívu. Ak trpíte nedostatkom železa potrebujete ho zaradiť do stravy. Najlepším riešením je pridať do jedálnička potraviny bohaté na práve na túto látku. Medzi takéto potraviny zaraďujeme napríklad listovú zeleninu, ulitníky či šošovicu.

DOMÁCE MASKY NA ČISTENIE PLETI

Každá z nás sa občas stretne s akné, vyrážkami, alebo nečistotami pleti. Kozmetické spoločnosti nám ...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ

CHCETE MAŤ KRAJŠÍ DEŇ? NESTRESUJTE

Kortizol je hormón, ktorý pomáha telu zvládať stres. Bohužiaľ zvýšená hladina kortizolu súvisí so zv...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ