AKÁ JE SKUTOČNÁ PRAVDA O LEPKU? | Zdravý a fit je blog o výžive a zdravom štýle života

AKÁ JE SKUTOČNÁ PRAVDA O LEPKU?

V posledných dňoch je čoraz viac skloňovaná téma - “či lepok predstavuje skutočné riziko pre naše zdravie alebo nie”. Nájdeme pozitívne, no aj negatívne reakcie. Ale, čomu máme vlastne veriť?

Čo je vlastne lepok?

Lepok je v prvom rade v obilninách sa nachádzajúci komplex proteínov. Jedna z jeho zložiek, gliadín spôsobuje citlivosť na glutén (celiakia, citlivosť na múku), to vedie k poškodeniu tenkého čreva. Následne sa môžu vyvinúť vážne problémy so vstrebaním živín. Ľudia citliví na lepok musia byť vedomí toho, ktoré potraviny by nemali konzumovať, aby si neublížili.

Uznávaný šéfkuchár Kelsey Kale, ktorý sa venuje najmä výžive a prírodným jedlám, vypestovaných na BIO farmách sa vyjadril na túto tému veľmi obohacujúco. “Poslednú dobu ukazujú rôzne štúdie, že problém s lepkom tkvie najmä v zlom stravovaní, ktoré má nežiadúce účinky pre naše telo. No jednoducho nevieme sa zamerať na kvalitné potraviny, ale v návale pracovného tempa, na obed zhltneme čokoľvek, čo nás zasýti a má “nálepku” - bez lepku”, vysvetľuje Kale.

Jednoducho to stále so stravovaním vraj nevieme, aj keď máme plnú knižnicu odborných kuchárok. Príznaky však niekedy nepustia. Reakcie na požitie pšenice možno rozdeliť do troch typov. Tak začnime s niektorými základmi. Existuje rozdiel medzi tým, že je "alergický" na glutén lebo má celiakiu alebo je práve citlivý na glutén. Alergické reakcie, ako kožné vyrážky a problémy s dýchaním sa zdajú byť spojené s rôznymi pšeničnými proteínmi. Štúdie uskutočnené práve na vzorke proteínov z pšenice, ktoré sledovali špecifické auto-imunitné protilátky v krvi pacientov ukázali, že zasahujú telo negatívnym spôsobom až 60%! Je dôležité poznamenať, že tí s citlivosťou na lepok nemajú svoju reakciu rovnako ako tí, ktorí majú celiakiu (aj keď to môže vyvolávať pocit, akoby to tak bolo).

Auto-imunita nášho tela...

Citlivosť na glutén nie je tá istá auto-imunitná odpoveď ako pri celiakii. Ľudia s citlivosťou na lepok majú zvýšenú reakciu imunitných látok, ako napríklad tí s celiakiou. Pri lepku sa tvorí bariéra na boj s touto jednou dráždivou látkou a pri celiakii si telo začína budovať vnútornú armádu a rozvíja špecifické protilátky na glutén, aby boli neustále v pozore, pri miere prekročenia dráždivých látok v tele. Prečo je to tak? Prečo celiakie sa vyskytuje v dnešnej dobe 4x častejšie ako pred 50 rokmi?

Lekári a vedci vidia, že popularita bezlepkových diét nie je len pobláznenie, ale je to skutočný fakt, že ľudí s narušenou auto-imunitnou odpoveďou na lepok narastá. Auto-imunitná odpoveď je závažnejšia ako neznášanlivosť látok v tele, pretože táto reakcia spôsobuje, že vaše telo začne napádať svoje vlastné bunky. Neznášanlivosť alebo citlivosť na glutén je menej viditeľná, ako je naša reakcia na nachladnutie.

Toto zvýšenie počtu ľudí s celiakiou je pravdepodobne spôsobené kombináciou a experimentovaním hybridizácie rastliny pšenice, v snahe zvýšiť rýchlosť rastu a množstva zrna. Pre predstavivosť, je to porovnateľné, ako keď sa dopujú na rýchlejší rast kúrence. Tak v tejto dobe, začal výskyt “dopovania” rastlín, pre rýchlešie dozretie. Samozrejme je tu tiež skutočnosť, že výrobky na báze pšenice a múky tvoria dnes veľkú väčšinu stravy priemerného človeka (dokonca aj v krajinách ako Čína, kde bola ryža základ, výrobky na báze pšenice začínajú preberať a prípady ochorení súvisiacich s gluténom sa tam výrazne navýšili).

Pretože neexistujú žiadne testovacie opatrenia na určenie, či sú tieto novo vyvinuté "dopovacie zrná" bezpečné pre ľudskú spotrebu (alebo či tieto novo vytvorené rastliny majú pri konzumácií vedľajšie účinky), dostávame v obchodoch niečo, čo sa nazvalo "Pšenicou". No vlastne má ďaleko od pôvodnej rastliny, ktorú naši starí rodičia vedeli zdravo vypestovať, a ktorú milovali. Vedeli ste, že až 29% z nás môže mať alergiu na glutén alebo neznášanlivosť, no a nevie o tom?

...dôkazy?

V štúdii uverejnenej v roku 2007 výskumníci vykonali biopsie čriev od pacientov s celiakiou, ako aj pacientov bez príznakov súvisiacich s gluténom. Päť zo šiestich pacientov "bez symptómov" vykazovalo zápalové auto-imunitné krvné proteíny. A to len základe, že boli vystavení zložke gluténu. Podobné štúdie vykonané na populáciách v Spojenom kráľovstve a Nemecku ukázali, že pri testovaní bolo trojnásobne viac ľudí citlivých na glutén, než si pôvodne mysleli.

Tieto "auto-imunitné krvné bielkoviny" sú takzavnými ohlasovateľmi, ktorí informujú telo o vytvorení celo-systémovej zápalovej reakcie (najmä v našich črevách). To sa deje z dvoch dôvodov: jeden pomáha nášmu telu čo najrýchlejšie zbaviť sa lepku a ten druhý dôvod je, že nášmu telu vyšle bolestivé posolstvo, ktoré nám hovorí, že znova nejedzme.

Tento zápal celého tela vytvára stres v našom zažívacom trakte a môže viesť k malým dieram v našich črevách (známych ako "syndróm vytečených čriev"), ktoré umožňujú, aby malé časti nestráveného jedla prešli do nášho krvného riečišťa. To spôsobuje ešte väčší zápal v tele. Tento zápal tiež zabíja špecializované bunky v črevách, ktoré sú navrhnuté tak, aby absorbovali živiny, čo môže viesť k podvýžive, aj keď máte nadváhu.

Niektorí vedci si dokonca mysleli, že pre každú jednu osobu s celiakiou (odhaduje sa 1,8 milióna Američanov) by mohlo existovať najmenej šesť alebo sedem ľudí s "citlivosťou na neceliaku". To znamená, že citlivosť na lepok môže mať vplyv na 10 až 12% obyvateľov (to je ďalších 10,8 - 12,6 milióna ľudí!).

Citlivosť na lepok môže tiež spôsobiť intoleranciu mliečnych výrobkov. Je to preto, že enzým, ktorý potrebujeme na trávenie laktózy - mliečneho cukru (enzým nazývaný "laktáza"), vytvára bunky v tenkom čreve. No a tieto bunky môžu byť zabité zápalmi spôsobenými jedlom, kde je príliš veľa obsahu lepku.

Dôležité!

Vysoký počet zápalových krvných proteínov neznamená vždy, že máte hneď celiakiu, preto je najlepšie poradiť sa so svojím lekárom a zúčastniť sa testovacej skupiny pred diagnostikovaním. Vaša reakcia na glutén nemusí byť dostatočne silná, aby ste sa hneď museli obávať. Trocha keď vás nafúkne, mierne opuchy pri kĺboch. To ešte nie je žiadny veľký problém, len trochu trapné ... nie? Zle.

Počas určitého časového obdobia (povedzme niekoľko rokov) sa začnú pridávať nízke hladiny zápalu v tele. Dokonca aj vtedy, ak nemáte žiadne bezprostredné negatívne účinky z jedenia lepku (alebo vaše reakcie sú "tolerovateľné"), môžete spôsobiť dlhodobé poškodenie vášho tela.

Pamätajte napríklad, že tento zápal môže zabíjať bunky v tenkom čreve, ktoré sú určené na absorbovanie živín, ktoré vám môžu zanechať tuk i hlad. A chronický zápal kdekoľvek v tele má účinky na celé telo - chronický zápal je dokonca spojený s terminálnymi chorobami, ako je rakovina či srdcové choroby. Dajte si preto pozor na mnohé nové bezlepkové balené a spracované potraviny, ktoré sú v súčasnosti na trhu. Väčšinou tieto bezlepkové spracované potraviny jednoducho obsahujú veľmi rafinované múky, ako je ryžová múka, tapioková múka a kukuričný škrob, ktoré majú závažné účinky na hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu. Mnoho spracovaných potravín bez obsahu lepku obsahuje aj veľmi vysoké hladiny cukru. Nechránené jedlo je stále nevyžiadané, aj keď je "bezlepkové".

PREČO BY STE MALI KONZUMOVAŤ ORECHY KAŽDÝ D...

Pridať ich do stravy je skvelý spôsob, ako ochrániť vaše srdce. V skutočnosti sa zdravotné inštitúci...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ

10 ZDRAVIU PROSPEŠNÝCH POTRAVÍN

Prvou z potravín je avokádo. Jeho plody majú nielen vysoký obsah mononenasýtených tukov, ale sú tak...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ