CHRÁŇME SI NAŠE SRDCE | Zdravý a fit je blog o výžive a zdravom štýle života

CHRÁŇME SI NAŠE SRDCE

Ochorenie srdca a krvných ciev, tiež nazývané ako kardiovaskulárne ochorenie prináša veľa zdravotných problémov, s ktorými úzko súvisí proces ateroskleróza. Ateroskleróza je stav, ktorý vytvára v stenách tepien látku nazývanú plak. Vytvorenie plaku spôsobuje zužovanie tepien, čo následne sťažuje prietok krvi. Vďaka zhoršenému prietoku krvi môže vzniknúť krvná zrazenina, prostredníctvom ktorej sa prietok krvi môže úplne zastaviť. Tento stav môže spôsobiť infarkt alebo mŕtvicu.

shutterstock_515045056.jpg

Ak sa prietok krvi do srdca zastaví prostredníctvom krvnej zrazeniny, človek dostane infarkt. Väčšina ľudí prežije prvý srdcový záchvat resp. infarkt a vráti sa do normálneho života. Avšak srdcový záchvat nám signalizuje potrebu zmeny životného štýlu. Ischemická cievna mozgová príhoda je najbežnejší typ kardiovaskulárneho ochorenia. Vyskytuje sa vtedy, keď sa krvná cieva, ktorá vedie priamo do mozgu dostane do styku s krvnou zrazeninou. To znamená, že sa prívod krvi do mozgu zablokuje a mozgové bunky postupne odumierajú. Mozgová príhoda môže spôsobiť napríklad aj určitú neschopnosť funkcií ako je chôdza či rozprávanie. Najpravdepodobnejšia príčina vzniku mŕtvice je nekontrolovaná hypertenzia.

shutterstock_213185248.jpg

Niektoré z účinkov sú teda trvalé. Rozhodujúcim faktorom je počet odumretých mozgových buniek resp. nedostatku krvi a kyslíka do mozgu, pretože tieto bunky už nedokážeme nahradiť. Dobrou správou je, že niektoré mozgové bunky neodumrú, ale ostanú len dočasne paralizované. Paralizované bunky sa môžu samé obnoviť. Postupom času sa životné funkcie zlepšujú. Poškodeným bunkám dokážu pomôcť aj bunky zdravé. Prostredníctvom suplementácie zdravých buniek sa môže zlepšiť napríklad poškodená oblasť. Ide hlavne o zlepšenie celkovej fyzickej kondície, zlepšenie reči aj pamäte.

shutterstock_592933379.jpg

Okrem už spomenutých kardiovaskulárnych ochorení poznáme aj ďalšie ako napríklad srdcové zlyhanie. To však neznamená, že srdce prestane biť. Srdcové zlyhanie znamená, že srdce nepumpuje krv tak ako by malo. Srdce stále pracuje, ale krv ani kyslík pre telo nie sú postačujúce.

Inou, a tiež veľmi závažnou srdcovou ťažkosťou môže byť arytmia. V tomto prípade hovoríme o abnormálnom srdcovom rytme. Existujú viaceré typy arytmií. Buď bije srdce príliš pomaly, rýchlo alebo nepravidelne. Pri srdcovej frekvencii nižšej ako 60 úderov za minútu, hovoríme o bradykardii. Naopak tachykardia vznikne, keď je srdcová frekvencia vyššia ako 100 úderov za minútu. Arytmia môže mať vplyv na celkové fungovanie srdca.

shutterstock_281734499.jpg

V spojitosti so srdcom a jeho činnosťou môžeme mať problém aj so srdcovými chlopňami. Keď nie sú chlopne dostatočne otvorené na to, aby mohla krv prúdiť tak ako by mala, nazýva sa to stenóza. Ak sa srdcové chlopne správne nezatvoria, nazývame to regurgitácia.

Spoločnosť Forever Living Products ponúka produkty aj pre zdravie vášho srdca a ciev.

Jedným z produktov je aj Forever Cardio Health. Obsahuje koenzým Q10, ktorý produkuje naše telo iba v mladosti. Neskôr ho do tela musíme prijať z iných zdrojov. Koenzým Q10 je potrebný pre správne fungovanie buniek, ciev či srdca. Jeho úlohou v organizme je produkcia energie v mitochondriách a zlepšenie imunity. Znižuje tiež zvýšenú hladinu hemocysteínu. V roku 1978 dostal britský vedec Peter Mitchell Nobelovu cenu za objav významného vplyvu, ktorý má Q10 pri produkcii energie. Kedy je vhodné užívať Koenzým Q10? Koeným Q10 chráni srdcové bunky, tým že likviduje voľné radikály, stabilizuje bunkovú stenu a zachováva produkciu energie. Potrebujeme ho dodávať všade tam, kde je srdcový sval nedokrvený. Pomáha aj pri chronickom strese či namáhavej práci. Jeho použitie je vhodné aj u športovcov.

Forever Cardio Health však neobsahuje iba Koenzým. Je optimálnou kombináciou ďalších prírodných látok, ktoré organizmus potrebuje pre zdravé srdce a cievy. Produkt obsahuje 80 mg koenzýmu Q10, 30 mg vitamínu C, 10 mg vitamínu E, 2 mg vitamínu B6, 400 mg folátu, 25 mg vitamínu B12, 5 mg horčíka, 50 mg chrómu, 20 mg extraktu z jadier viniča hroznorodého, 20 mg extraktu z kurkumy, 20 mg kadidlovníka, 24 mg extraktu z olivových listov a 100 mg sójového lecitínu. Odporúčaná denná dávka sú 1-2 vrecúška.

Ďalším produktom je Forever ARGI+. Obsahuje L-arginín, t.j. aminokyselina s významnými účinkami pre naše telo. L- arginín sa v našom organizme premieňa na oxid dusnatý, molekulu, ktorá rozširuje stiahnuté cievy. Výsledkom je pokles krvného tlaku a tiež lepšie prúdenie krvi v cievach. Dobré krvné zásobovanie je nevyhnutné pre mnohé funkcie nášho organizmus. Udržiava optimálne hodnoty krvného tlaku. Má vplyv na dobrý stav imunitného systému. Pomáha metabolizmu, rastu a regenerácií svalov aj kostí. A tiež podporuje dobrú sexuálnu výkonnosť u mužov. ARGI + tiež obsahuje granátové jablko, extrakt z červeného vína, či extrakt z hroznových šupiek a bobúľ. Spomínané zložky vytvárajú spolu s arginínom výživový doplnok novej generácie. Presné zloženie ARGI+ je 5 mg L-arginínu, 80 mg vitamínu C, 5 μg vitamínu D3, 20 μg vitamínu K2, 1,4 mg 1,4 mg vitamínu B6, 2,5 μg vitamínu B12, 200 μg folátov. Ďalej obsahuje aj kyselinu citrónovú, maltodextrín, oxid kremičitý, xylitol, d-ribózu, sukralózu a dihydrogénfosforečnan draselný. Užíva sa veľmi jednoducho. Stačí ak si dáte jedno vrecúško ARGI+ vo večerných hodinách. U pacientov s ochoreniami srdca a ciev a športovcov je denná odporúčaná dávka 2 krát denne po jednom vrecúšku.

Forever Arctic Sea je ďalším produktom spoločnosti Forever Living Products. Obsahuje palentovanú zmes oleja z kalmárov, ktorý je bohatý na DHA, ultračistého omega-3 rybieho oleja a olivového oleja bohatého na kyselinu olejovú. Takáto unikátna zmes tvorí dokonalú rovnováhu DHA a EPA pre optimálne zdravie a pohodu. Účinkov omega na naše telo je naozaj veľké množstvo. Znižuje hladinu zlého (LDL) cholesterolu a triglyceridov, znižuje krvný tlak, zabraňuje usadzovaniu cholesterolu v cievach, stabilizuje činnosť srdca, zlepšuje prívod krvi aj do svalov, spomaľuje starnutie, zlepšuje náladu, zmierňuje migrénu, zlepšuje stav kĺbov a v neposlednom rade podporuje činnosť imunitného systému. Omega Arctic Sea obsahuje 600 mg EPA (eikozapentaénovej kyseliny), 600 mg DHA (dokozahexaénovej kyseliny) a 300 mg kyseliny olejovej z olivového oleja. Okrem týchto látok obsahuje tiež prírodný rybí olej, kalmarový olej, želatínu, glycerol, purifikovanú vodu, prírodný citrónový olej, prírodný limetkový olej, D-alfa-tokoferol, a aj ančovičky, lososa a tresku.

Štvrtým produktom, ktorý ponúka spoločnosť Forever Living Products je aj Forever Fiber. Forever Fiber je patentovaná zmes štyroch druhov vlákniny. Ponúka pohodlný spôsob ako dodať extra vlákninu do stravy. Stačí ak posypete jedlo, ktoré konzumujete a zmiešate s prípravkom Forever Aloe Vera Gel alebo iným nápojom. Alebo si ho zoberiete so sebou na cesty tak, že ho zamiešate vo fľaši s vodou. Vláknina pomáha pri tráviacich ťažkostiach reguluje hmotnosť, eliminuje pocit nedostatku energie a tiež podporuje správnu hladinu cukru krvi. Štúdie skúmajúce vlákninu dokazujú, že podporuje aj kardiovaskulárne funkcie. Jedno rozpustné vrecko poskytuje 5 mg vlákniny. Predstavuje ekvivalent 2 krajcov celozrnného chleba či jednej šálky hnedej ryže. Balenie obsahuje 30 vrecúšok.

Srdce máme len jedno, tak sa o neho dobre starajme.

VLÁKNINA A JEJ SILA

Dnešný životný štýl so sebou prináša viaceré zdravotné komplikácie a ťažkosti. Ľudstvo si už síce ti...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ

ZAHREJTE SA TEPLOM PÚŠTNEJ ĽALIE AJ V ZIME

Rastlina aloe vera má svoje korene na Arabskom polostrove, Kanárskych ostrovoch aj v Severnej Amerik...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ