HOKAIDO, NIE LEN AKO HALLOWEENSKY STRAŠIAK | Zdravý a fit je blog o výžive a zdravom štýle života

HOKAIDO, NIE LEN AKO HALLOWEENSKY STRAŠIAK

Mnoho ľudí si tekvicu hokaido spája s pohanským sviatkom Halloweenom, ktorý oslavujeme 31.10. Tento sviatok sa traduje už mnoho rokov a s jeho myšlienkou prišli predstavitelia západných veľmocí. Veľmi si ho obľúbili ľudia na celom svete, hlavne však v USA, Spojenom Kráľovstve, v Kanade či v Austrálii. A s oslavou Halloweenu sa bez pochyby spája tento oranžový symbol v podobe tekvice hokaido.

Tekvica veľkoplodá lat. Cucurbita maxima je jednoročná rastlina z čeľade tekvicovité. Pochádza z Ameriky. No dnes je rozšírená už takmer všade. Medzi najväčších producentov patria USA, Mexiko, India a Čína. Tekvica ponúka celý rad preukázateľných zdravotných prínosov. Je bohatým zdrojom beta-karoténu. Beta-karotén je silný antioxidant. Pomáha znižovať riziko vzniku určitých typov rakoviny, chráni pred astmou, srdcovými ochoreniami, prispieva k vitalite a celkovej energii organizmu. Tekvica znižuje riziko obezity, zabraňuje cukrovke. Tiež prispieva k hydratovanejšej pleti a krajším vlasom.

shutterstock_251214412.jpg

  • REGULUJE KRVNÝ TLAK

Hokaido blahodarne pôsobí na činnosť nášho srdca. Obsahuje draslík aj vitamín C. Štúdie naznačujú, že konzumácia draslíka je veľmi dôležitá, nakoľko reguluje činnosť sodíka v organizme. Pokiaľ je sodík vo zvýšenom množstve, môže spôsobovať práve vysoký krvný tlak, choroby obličiek alebo žalúdočné problémy. Zvýšený príjem draslíka je spojený so zníženým rizikom mŕtvice. Pomáha udržiavať svalovú hmotu, a tiež reguluje aj hustotu kostí.

  • ZNIŽUJE RIZIKO RAKOVINY

Výskum naznačuje pozitívne prepojenie medzi stravou bohatou na beta-karotén a znižovaním rizika rakoviny prostaty. Tekvica tiež bráni rakovine hrubého čreva.

shutterstock_385089697.jpg

  • BOJOVNÍK PROTI CUKROVKE

Hokaido má silný vplyv na absorpciu glukózy. Tým pádom pomáha kontrolovať cukrovku. Zlúčeniny nachádzajúce sa v tekvicových semiačkach sa využívajú na to, aby pomohli absorbovať glukózu do tkanív a čriev, a rovnako slúžia aj na vyrovnávanie hladiny glukózy v pečeni. Tekvica dokonca znižuje aj ochorenia spojené s cukrovkou typu 2.

  • ZDROJ VLÁKNINY

Odporúčaný denný príjem vlákniny je 25-30 gramov. Vláknina spomaľuje rýchlosť vstrebávania cukru do krvi, podporuje trávenie a pravidelné pohyby čriev.

  • IMUNITA

Tekvica sa stará aj o to, aby imunitný systém správne fungoval. Vitamín C aj beta-karotén sú zdrojom látok veľmi prospešných pre naše telo. Beta-karotén sa v tele premieňa na vitamín A. Čím sa spúšťa tvorba bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekcii.

A ešte tip na záver. Na zahriatie v chladných dňoch dobre padne chutná hokaido polievka.

Potrebujeme:

2 lyžice olivového oleja

1 cibuľu

1 strúčik cesnaku

1 kg tekvice hokaido

2 zemiaky

2 mrkvy

700 ml zeleninového vývaru

150 ml smotany na varenie

Postup:

Do hrnca s rozpáleným olivovým olejom pridáme najemno nasekanú cibuľu a cesnak. Cibuľu orestujeme do zlatista. Pridáme nakrájanú tekvicu, mrkvu, zemiaky a restujeme približne 10 minút až kým nám suroviny nezmäknú. Do zmäknutej zmesi potravín prilejeme zeleninový vývar. Dochutíme soľou a korením. Necháme povariť. Následne polievku rozmixujeme a pridáme smotanu na varenie. Necháme prevrieť ešte 5 minút. A môžeme konzumovať. Dobrú chuť.

shutterstock_496920550.jpg

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/279610.php

https://www.bbcgoodfood.com/recipes/7730/pumpkin-soup

UŽ KLEOPATRA VEDELA, ŽE ALOE VERA ROBÍ ZÁZR...

Aloe vera. Pre mnohých je táto zelená rastlinka spájaná s dekoráciami v kvetináčoch, iní ju používaj...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ

GAŠTANY TAK AKO ICH NEPOZNÁTE

Gaštany sú oddávna cenným zdrojom potravy v mnohých svetových kultúrach. Svojich priaznivcov si našl...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ