JE KÁVA PROSPEŠNÁ NÁŠMU ZDRAVIU? | Zdravý a fit je blog o výžive a zdravom štýle života

JE KÁVA PROSPEŠNÁ NÁŠMU ZDRAVIU?

Áno...poslednú dobu sa stretávame s názormi, že skoro všetko je už nášmu zdraviu škodlivé vo veľkej miere. Začalo to varovnými signálmi kardiológov, ktorí upozorňovali najmä pacientov so srdcovými vadami, že pitie kávy vedie k nepravidelnému tepu.

JE KÁVA RAKOVINOTVORNÁ?

Káva vraj zvyšuje aj riziko rakoviny, a dokonca štúdia Svetovej Zdravotníckej Organizácie z roku 1991 uviedla kávu ako "pravdepodobne karcinogénnu". No nedávno zmenila tento postoj a nielenže už nepovažuje kávu za rakovinotvornú, ale dokonca, že chráni pred rakovinou pečene a maternice.

2 ŠÁLKY DENNE!?

Ďalšie výskumy zasa poukazujú nato, že káva môže byť jedným z najzdravších vecí, ktoré môžete telu dať. Výskumníci dospeli totiž k záveru, že káva rozširuje životnosť a znižuje šancu na rozvoj závažných ochorení. Preto skúmali návyky na konzumáciu kávy pri viac ako 500 000 ľudí v 10 európskych krajinách. Zistili, že ľudia, ktorí vypili viac ako dve šálky kávy denne, mali až o 18% menšiu pravdepodobnosť úmrtia počas 16-ročného obdobia. Kávičkari vykazovali tak nižšie úrovne zápalu, zdravší kardiovaskulárny profil a lepšiu kontrolu cholesterolovej hladiny. Ďalší výskum účinkov kávy previedli na ľuďoch s rôznym etnickým pôvodom. Zhromaždili údaje na vzorke viac ako 185.000 ľudí. Zistili, že káva bola prospešná pre každého rodového pôvodu. A zdravotné rozdiely sa veľmi nelíšia podľa rasy. Došli k záveru, že pitie kávy znižuje šance na srdcové choroby, rakovinu, respiračné ochorenie, mozgovú príhodu, cukrovku a ochorenie obličiek. "Vzhľadom na tieto veľmi rozdielne populácie majú ľudia aj odlišný životný štýl. Majú veľmi odlišné stravovacie návyky a rôzne náchylnosti - a stále nájdeme podobné vzory“, povedala Dr. Veronica Wendy Setiawanová, ktorá je doktorkou preventívnej medicíny na Keck School of Medicine v Los Angeles.

KÁVA VS. FAJČENIE?

Dokonca káva pomáha fajčiarom prekonať niektoré riziká ich zvyku, ukázali doktorkine štúdie. Znižuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny, rovnako ako ochorenia srdca a dýchacích ciest. Nazvali to “Skrytý posilňovač zdravia v káve“. Výskumníci nevedia ešte do akej miery káva podporuje zdravie. Ale teoretizujú, že to súvisí s vysokými hladinami antioxidantov a protizápalových látok, ktoré v sebe má a čo vyvoláva.

A TEDA JE KÁVA ZDRAVIU PROSPEŠNÁ?

Pravdou je však, že jednou z najsilnejších zložiek kávy je kyselina chlorogénna, ktorá znižuje zápal a kontroluje hladinu cukru v krvi. Každopádne zdravšia verzia kávy je naše klasické espreso, ktoré extrahuje viac výhodných zlúčenín pre naše telo ako iný druh podania kávy. Takže záverom je, že káva v miere 2 šálky kvalitnej kávy denne je zdraviu prospešná. Samozrejme to neplatí pre bezkofeinovú kávu, kde tým, že prichádza prechádza to tohto stavu, tak prichádza o svoje antioxidanty. Takže toto je už doslova iná káva...

TMAVÉ VS. BIELE MÄSO

Biele kuracie mäso bolo miláčikom zdravia a v minulosti ho zaraďovali ku jedlu pre chudobných ľudí. ...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ