KORENIE ŽIVOTA | Zdravý a fit je blog o výžive a zdravom štýle života

KORENIE ŽIVOTA

Kurkuma alebo šafran indický je korenie, ktoré získavame z mletého, vysušeného kurkumovníka dlhého (lat. Curcuma longa). Ako korenie je typické svojou žltou farbou. Pochádza z južnej Ázie, ale jeho produkcia je celoročne najvyššia v Indii. Mnohé štúdie dokazujú, že kurkuma poskytuje veľa zdraviu prospešných látok pre naše telo aj mozog. Obsahuje približne 5% éterického oleja. Elixír života, ako ho ľudia zvyknú nazývať, pomáha pri prevencii či liečbe viacerých zdravotných ťažkostí. Okrem kurkumínu obsahuje tiež vitamíny B, C a E, piperín, kapsaicín, antioxidanty a antiseptické látky.

shutterstock_569940847.jpg

KORENINA AJ LIEČIVO

V ajurvédskej medicíne sa kurkuma používa ako jedna z hlavných prísad na hojenie rán. No dokáže oveľa viac ako by ste si mohli myslieť. Obsahuje totiž bioaktívne zlúčeniny a preto toto korenie používali ľudia v Indii aj ako liečivú bylinku. V poslednej dobe sa veda začala prikláňať k tvrdeniam, s ktorými prišli už samotní indiáni. A to, že kurkuma naozaj pomáha. A fakt, že to nie je len výmysel dokazujú mnohé výskumy, ako aj reálne skúsenosti mnohých ľudí na celom svete. Kurkuma obsahuje zlúčeniny, ktoré nazývame kurkuminoidy.

Najdôležitejšia zložka kurkuminoidov je kurkumín. Kurkumín, a teda žlté farbivo, nie je len podstatnou zložkou korenia, ale dokáže zredukovať alebo úplne odstrániť aj viaceré ochorenia. Má silné protizápalové účinky. A dokonca funguje aj ako silný antioxidant. Kurkumín sa v kurkume vyskytuje iba ako 3% látka z jej celkovej hmotnosti. Ťažšie sa ale absorbuje do krvného riečistia a preto je najlepšie ak stravu obohatíte aj o iné zložky ako napríklad čierne korenie.

POMOCNÍK V BOJI PROTI ZÁPALOM A INÝM OCHORENIAM

  1. Kurkumín je prírodná protizápalová zlúčenina. Telu pomáha bojovať proti cudzorodým látkam.

  2. Kurkumín taktiež blokuje NF-kB (nukleárny faktor kappa B), čo predstavuje molekulu, ktorá zastáva dôležitú úlohu pri rôznych chronických ochoreniach ako napríklad chronická leukémia či kožné nádory.

  3. Pôsobí aj ako silný antioxidant. Obsahuje voľné radikály, vysoko reaktívne molekuly s nespárovanými elektrónmi. Voľne radikály majú tendenciu reagovať s dôležitými organickými látkami ako sú mastné kyseliny, proteíny alebo DNA. Hlavným dôvodom prečo sú antioxidanty prospešné pre naše telo je to, že ho chránia od voľných radikálov. Kvôli ich chemickej štruktúre pomáha táto korenina k samotnej neutralizácii radikálov.

shutterstock_661111315.jpg

  1. Pomáha predchádzať a z časti pomôcť aj pri liečbe rakoviny. Rakovina ako smrteľné ochorenie sa vyznačuje nekontrolovateľným rastom buniek. Odborníci z rôznych častí sveta študovali kurkumu a jej vplyv na liečbu rakoviny. Štúdie dokázali, že prostredníctvom nej znížili rast krvných buniek v nádoroch aj metastázy. Prispieva tiež k zabíjaniu samotných rakovinových buniek.

  2. Dokáže veľmi pomôcť aj ako prevencia pri liečbe Alzheimerovej choroby, čo je najbežnejšia neurodegeneratívna choroba na svete, ktorá môže viesť k demencii. Jedným z kľúčových rysov Alzheimerovej choroby je nahromadenie proteínových spletencov nazývaných amyloidné plaky. Štúdie ukazujú, že kurkumín môže pomôcť tieto plaky vyčistiť.

  3. Na konzumáciu kurkumy pozitívne reagujú aj pacienti s artritídou. Artritída je bežný problém hlavne v západných krajinách. Existuje viac typov artritídy, no väčšina z nich sa vyznačuje zápalom v kĺboch. Vzhľadom k tomu, že kurkumín je silný protizápalový prostriedok dokáže pomôcť pri jej odstránení.

  4. Depresia je pre mnohých veľkým psychickým problémom. Spôsobuje úzkosť, smútok, skleslosť, napätie a mnohé iné duševné problémy. Vedci zistili, že kurkuma má podobný účinok ako antidepresíva.
  5. Podporuje imunitný systém. Dokonca aj u ľudí s oslabenou imunitou.

Aj keď je toto korenie pomerne známe a v iných častiach sveta dokonca veľmi používané, na Slovensku ešte stále nezískalo toľko fanúšikov ako by si zaslúžilo. Nebojme sa tohto žltého pokladu, pretože má naozaj priaznivé účinky pre telo aj myseľ. Z kurmumy taktiež môžete aj schudnúť, pretože zlepšuje činnosť metabolizmu. Aj keď za vás neschudne priamo, dokáže veľmi pomôcť.

Produktom z kurkumy sa venuje aj spoločnosť Forever Living Products, ktorá je na trhu už 39 rokov. Veľký dôraz kladú na životné prostredie a také sú aj produkty, ktoré vyrábajú. Ich krédom je nerobiť veci preto, že sú moderné, ale preto, že sú správne. Majú svoje unikátne postupy a neustále sa prispôsobujú trendom v oblasti zdravia a krásy.

Medzi hlavné produkty, ktoré obsahujú kurkumu patria Forever Move a Forever Active HA.

Produkt Forever Move slúži ako doplnok pre správne fungovanie pohybového aparátu. Podporuje pohodlie aj flexibilitu kĺbov. Tento produkt navyše obsahuje aj dve účinné patentované zložky, ktoré v rovnakej kombinácii nenájdete nikde na svete. Prvou prírodnou zložkou potravinového pôvodu je NEM. Získavame ju z vajec, ktoré sú zdrojom chondroitínu, kyseliny hyalurónovej, glykozaminoglykánov a ďalších dôležitých bielkovín, ako je napríklad kolagén. Unikátne zloženie produktu Forever Move bolo obohatené aj o zložku kurkumín, ktorá sa získava priamo z kurkumy vo forme BioCurc. Táto prírodná rastlina poskytuje antioxidačné účinky a zdravie kĺbov.

Produkt Forever Move je určený naozaj pre všetkých. Či už ste príležitostný alebo vrcholový športovec. Kapsule je vhodné užívať tri krát denne.

Ďaľším z produktov, ktorý obsahuje kurkumu je aj produkt Forever Active HA vo forme kapsúl. Produkt Forever Active HA obsahuje kyselinu hyalurónovú, zázvorový olej a kurkumu. Kyselina hyalurónová sa stará o hydratáciu pokožky a kurkuma podporuje činnosť kĺbov. Pridaná zložka zázvorového a kurkumového oleja z nej robí jeden z najvýkonnejších výživových doplnkov vhodne pôsobiacich na hydratáciu pokožky.

V procese starnutia naše telo neprodukuje až toľko kyseliny hyalurónovej ako by sme potrebovali a preto sa naša koža stáva drsnou a suchou. Práve Forever Active HA je kĺúčom k obnovovaniu kyseliny hyalurónovej a k hydratovaniu organizmu. Dávkovanie je jednoduché. Odporúčané denné množstvo sú dve kapsule výživového doplnku.

Produkty z kurkumy si viete zakúpiť priamo na stránke spoločnosti Forever Living Products. Určite nebudete ľutovať.

ZDROJ: https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric

http://foreverliving.com/page/home-page/svk/sk

DOMÁCE SMOOTHIES RECEPY

Každý z nás potrebuje raz za čas dobyť baterky. Ak sa chceme cítiť fit a svieži po celý deň mali by ...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ

UŽ KLEOPATRA VEDELA, ŽE ALOE VERA ROBÍ ZÁZR...

Aloe vera. Pre mnohých je táto zelená rastlinka spájaná s dekoráciami v kvetináčoch, iní ju používaj...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ