PREČ S DIÉTAMI AJ VÝHOVORKAMI | Zdravý a fit je blog o výžive a zdravom štýle života

PREČ S DIÉTAMI AJ VÝHOVORKAMI

Povedzme si pravdu. Obezita už nie je len estetický problém. Ide o chronické ochorenie, ktoré čoraz častejšie postihuje ľudí rôznych vekových kategórií na celom svete. Výnimkou nie sú už ani deti. Spoločne sa pozrieme na to, ako tento problém vznikol a prečo sa šíri ako vírus na Slovensku aj v zahraničí. Slovo obezita pochádza z latinského obēsus, čo v preklade znamená tučný. Pri probléme s obezitou si naše telo ukladá energetické zásoby v podobe tukov. Príčin môže byť mnoho. Vysoký energetický príjem, nedostatok pohybu, psychické problémy, endokrinologické ťažkosti, hlboké depresie, stres a mnohé iné.

shutterstock_355255781.jpg

Ako zistíme, že naše telo už nie je v zdravej norme, ale sa dostalo za pomyselnú hranicu, kedy nám už skutočne môže ísť o život?

1. Postavte sa na váhu

Optimálnu váhu by sme mohli vypočítať aj ako výška v cm- 100-10. No dobre, nebuďme k sebe až takí prísni. Stačí ak od výšky v cm odčítame 100 a dostaneme váhu v kilogramoch.

2. Vypočítajte si BMI Index

Dnes už vieme, že to nie je úplne presná metóda, ale dostaneme aspoň informáciu o tom, v akej kategórii sa nachádza naše telo. Pri meraní indexu BMI prihliadame tiež na vek, fyzickú aktivitu, pohlavie aj obvod pása.

BMI 1.png

Výsledky z BMI indexu môžu byť nasledovné:

0-19,9 = PODVÁHA

2O-24,9 = NORMÁLNA VÁHA

25- 29,9 = NADVÁHA

30- 39,9 = OBEZITA

viac ako 40 = EXTRÉMNA OBEZITA

3. Odmerajte si pás

Aj metóda WHR ( Waist to Hip Ratio) dokáže určiť či je naše telo v norme alebo s ním nie je niečo v poriadku. Počíta pomer pásu k bokom. Napríklad driek, ktorý má 65 cm vydelíme pásom, ktorý má 95 centimetrov a dostaneme WHR 0,6. U mužov aj žien sa WHR rozdeľuje do štyroch skupín. Môže ísť o perifernú, vyrovnanú, centrálnu alebo rizikovú distribúciu tukov.

Tabulka.png

Väčšina z nás si ale myslí, že má celkom dobrú váhu a nejaké to kilo navyše neuškodí. Na druhej strane sa mnohí prikláňajú aj k myšlienke, že v spoločnosti bude nadváha tolerovaná a nemusia zmeniť svoj doterajší spôsob života. Veď už v stredoveku bola tučnota symbolom bohatstva. No ľudia by mali vedieť, že obezita je najväčšou hrozbou pre naše zdravie. Osobitne to platí pre deti. Obezita so sebou prináša mnoho zdravotných ťažkostí, medzi ktoré patria napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, ischemická choroba srdca, artróza a ďalšie choroby, ktoré vznikajú v priamej nadväznosti na nadváhu. A pritom vôbec nemusí ísť o extrémnu nadváhu.

shutterstock_689972155.jpg

Poznáme desiatky diét ako aj tisícky ľudí, ktorí vyskúšali už takmer všetky diéty. Ale diéty ako také nefungujú. Mnohí sa pýtajú, kde je chyba. „ Vážim sa každé ráno, som na diéte, ale neprichádza žiadny výsledok. ...“

VÁŽNOSŤ ROZHODNUTIA

Musíme si však uvedomiť, že nestačí držať akúkoľvek diétu pár týždňov či mesiacov, schudnúť a potom sa vrátiť k pôvodným zvyklostiam. A postupne nabrať všetky kilá späť. Pri tomto rozhodnutí ide o zmenu životného štýlu a to natrvalo. Nie iba prechodne. Ak nie sme o tejto zmene presvedčení, vždy to bude iba o jednorázovom rozhodnutí a schudnutie bude iba dočasné.

VÝHOVORKY

Keď sa už raz rozhodneme zmeniť svoj život musíme to urobiť hneď. Nie zajtra, nie o týždeň, pretože takýmto spôsobom zajtrajšok nepríde nikdy. Nemali by sme sa vyhovárať ani to, čo hovorili naši rodičia, či starí rodičia. „ Mám ťažké kosti, priberám aj z vody, či gény sú gény.“ Ono to totiž vôbec neplatí.

shutterstock_239221927.jpg

PRÍLIŠ KOMPLIKOVANÉ DIÉTY

Pri chudnutí a zmene životného štýlu nepomáhajú ani príliš komplikované diéty, ktoré aj tak nie je možné držať dlhodobo. Spoločnosť Forever Living Products ponúka tzv. krabicové riešenie.

Nehovoríme ale o klasickej krabicovej diéte. Ide o komplexný postup na udržiavanie hmotnosti. V jednom balení sa nachádza všetko, čo potrebujete k chudnutiu, vrátane presného popisu.

Nezabúdajte. Nikdy nie je neskoro začať. A aby sa vám začínalo jednoduhšie, práve spoločnosť Forever Living Products vám teraz ponúka 30% zľavu na svoje produkty. Produkty, ktoré naštartujú vaše telo a vy za pár dní uvidíte prvé výsledky. Stačí ak kliknete na tlačidlo zisti viac.

Odporúčame začať s 9 dňovou diétou CLEAN 9. Princíp tejto diéty v sebe ukrýva zázračné tajomstvo účinku aloe vera, ktoré pozitívne vplýva na hrubé črevo. V hrubom čreve sa u priemerného človeka nachádza 1,5 až 2,5 kg baktérií a plesní. Po účinku aloe vera sa tieto baktérie vylúčia stolicou. Výsledkom používania CLEAN 9 je úbytok hmotnosti aj o 1-3 kilogrami.

Ďalším produktom je FIT 15. Aj v tomto balení sa nachádzajú produkty vhodné pre účinné chudnutie. Spolu s FIT 15 dostanete aj knihu s cvičeniami a správnymi postupmi. Aby bola takáto diéta účinná, mali by sme ju zopakovať aspoň 2x. A potom už len vytrvať v nastolenej životospráve.

Ak ste náhodou ešte o produktoch spoločnosti Forever Living Products nepočuli, alebo ste ich ešte nevyskúšali, tak práve prišiel čas, kedy sa do toho môžete pustiť. A nezabúdajte vaše telo vám poďakuje.

POHYB UŽ PRE VÁS NEBUDE ŽIADNY PROBLÉM

Pohybový aparát sa skladá z kostry, kĺbov a svalov človeka. Veľa z nás trpí určitým typom problémov ...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ

VLÁKNINA A JEJ SILA

Dnešný životný štýl so sebou prináša viaceré zdravotné komplikácie a ťažkosti. Ľudstvo si už síce ti...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ