UŽ KLEOPATRA VEDELA, ŽE ALOE VERA ROBÍ ZÁZRAKY | Zdravý a fit je blog o výžive a zdravom štýle života

UŽ KLEOPATRA VEDELA, ŽE ALOE VERA ROBÍ ZÁZRAKY

Aloe vera. Pre mnohých je táto zelená rastlinka spájaná s dekoráciami v kvetináčoch, iní ju používajú ako nápoj na osvieženie počas horúcich letných dní. No vedeli ste, že vaša obľúbená rastlina poskytuje aj mnohé zdravotné prínosy pre náš organizmus? Predstavíme si, ako sa táto rastlina získava, aký je jej prínos pre naše telo, ale aj to ako ju môžeme použiť v domácnosti.

Rastlina aloe vera je sukulentný druh rastliny z rodu Aloe z čeľade asfodelovité. Najviac sa pestuje v tropickom a subtropickom prostredí a už celé stáročia sa používa ako liečivá rastlina. Z rastliny aloe sa najčastejšie vyrába hustá kvapalina, ktorá slúži ako liečivo na poranenia kože, najčastejšie na popáleniny. Šťava sa vyrába drvením resp. rozmletím celého listu rastliny. Ak je už rastlina dostatočne rozdrvená, na rad prichádza čistenie a filtrácia kvapaliny. S aloe vera ste sa mohli okrem šťavy stretnúť aj v podobe gélu, či tabliet.

shutterstock_218554771.jpg

Okrem rýchlejšieho hojenia rán poskytuje celú škálu zdravotných prínosov:

1. ALOE A JEHO VYUŽITIE

Aloe vera sa najčastejšie využíva v kozmetickom, farmaceutickom či potravinárskom priemysle, pretože obsahuje zdravé rastlinné zložky. Známe je vďaka svojim hustým, zeleným, špicatým listom, ktoré vedia narásť až do výšky 30-50 cm. Každý list obsahuje tkanivo, ktoré zadržiava vodu a to je dôvod toho prečo list hrubne. V zhrubnutom tkanive vzniká gél. Gél obsahuje bioaktívne látky, vrátane minerálov, vitamínov, aminokyselín aj antioxidantov.

2. HYDRATÁCIA AJ ANTIOXIDÁCIA

Aloe vera obsahuje silné antioxidanty, ktoré patria do skupiny látok známych ako polyfenoly. Polyfenoly spolu s ďalšími látkami môžu pomôcť zabrániť rastu určitých baktérií, ktoré spôsobujú infekciu v organizme. Rastlina aloe zadržiava vodu čo predstavuje ideálny spôsob prevencie alebo liečenia dehydratácie. Hydratáciu pre telo získate z džúsu, ktorý obsahuje veľké množstvo živín. Čo je veľmi prospešné pre obličky a pečeň, keďže práve tieto orgány sú vo veľkej miere zodpovedné za detoxikáciu krvi aj tvorbu moču.

3. ZBAVTE SA POPÁLENÍN

Popáleniny sú častým poranením kože v rôznych stupňoch závažnosti. Môžu byť spôsobené teplom, slnkom, žiarením, trením či elektrinou. Aloe vera sa už tisícky rokov využíva na liečbu kožných poranení. Lekári ním odporúčajú liečiť hlavne menšie popáleniny prvého stupňa, prípadne popáleniny druhého stupňa. Z viacerých nezávislých štúdií sme zistili že práve aloe vera urýchľuje dobu hojenia v prieme o 9 dní. Ak máte rastlinu doma nasadenú v kvetináči stačí ak z nej kúsok odrežete. Odrežte niekoľko listov v dolnej časti rastliny a zbavte ich tŕňov, aby ste sa neporanili. List rastliny rozrežte na polku. Aloe, ktoré získate z listu nalejte do misky. Následne stačí už len tekutinu naliať na popáleninu.

4. ODSTRÁNTE ZUBNÝ POVLAK

Povlak na zuboch a zubné kazy sú častým zdravotným problémom u väčšiny populácie na svete. Návšteva zubárov nás stojí nemalé finančné prostriedky. Jedným z najlepších spôsobov ako tomu problému zabrániť je zníženie nahromadenia bakteriálnych biofilmov na zuboch. V štúdii na ústnu hygienu vedci porovnávali vplyv 100% šťavy z aloe vera a ústnu vodu obsahujúcu jej štandardnú zložku chlórhexidín. Laboratórne testy uskutočnené na 300 ľuďoch zistili, že po štyroch dňoch používania 100% šťavy aloe vera priniesli rovnaké dokonca v niektorých prípadoch lepšie výsledky ako používanie ústnej vody s obsahom chlórhexidínu.

shutterstock_253969432.jpg

5. POMOCNÍK PRI ZÁPCHE

Pitie šťavy z aloe vera pomáha zvyšovať obsah vody v črevách. Ak máte zápchu alebo máte nepravidelnú stolicu, skúste začleniť šťavu z aloe vera do vášho každodenného jedálnička. Aloe pomáha normalizovať zdravé baktérie vo vašom čreve, čím udržuje zdravú črevnú mikroflóru. Zápcha sa nelieči gélom ale tzv. latexom. Latex je žltá, lepkavá usadenina, ktorá sa nachádza tesne nad kožou listu. Zlúčenina zodpovedná za tento účinok sa nazýva aloín, ktorý má prospešné laxatívne účinky.

6. SPRÁVNE TRÁVENIE

Aloe vera obsahuje niekoľko enzýmov, o ktorých je známe, že pomáhajú pri rozpade cukrov a tukov a tiež udržiavajú hladké trávenie. Ak váš tráviaci systém nefunguje správne, nebude absorbovať všetky živiny z jedla, ktoré jedávate. Znižuje podráždenie čriev aj žalúdka. Pomáha ľudom so syndrómom dráždivého čreva a s inými poruchami čriev.

shutterstock_318779042.jpg

7. VHODNÉ AJ PRE VEGÁNOV

Šťava z aloe vera obsahuje veľké množstvo živín. Pitie tejto šťavy je vynikajúci spôsob ako získať a udržať v tele všetky potrebné živiny. Medzi najdôležitejšie zložky a vitamíny, ktoré táto rastlina obsahuje patria vitamíny B, C, E a kyselina listová. V menšej miere obsahuje aj vápnik, meď, horčík, chróm, draslík, sodík, selén, mangán či zinok. Vitamín B-12 je jednou zo zložiek, ktorú potrebujú hlavne vegáni a vegetariáni a slúži k vyváženiu príjmu živín v tele.

Aloe ponúka aj ďalšie prínosy pre organizmus. Znižuje hladinu cukru v krvi, cholesterol, artritídu, posilňuje imunitu. Pomáha liečiť astmu. A taktiež má veľký význam aj pri liečbe rakoviny, keďže spomaľuje rast a delenie nádorových buniek. Tak ako lieči vnútorné orgány v tele, lieči aj vonkajšie nedokonalosti. Odstraňuje celulitídu, lupienku, exémy a mnohé iné.

O PRODUKTOCH FOREVER LIVING PRODUCTS

Nie každý má možnosť doma pestovať túto zázračnú rastlinu, ale všetci z nej môžeme mať úžitok. Aby ste kúsok z nej mohli mať aj vy, stačí si ju zakúpiť. Ponúka ju spoločnosť Forever Living Products, ktorá pôsobí na trhu už od roku 1978. Zakladateľ spoločnosti Rex Maughan uviedol jedny z prvých produktov zameraných na zdravie a prevenciu zdravia na americký trh. Z malej rodinnej firmy sa postupom času stala úspešná korporácia, ktorá svojimi produktmi pomáha miliónom ľudí na celom svete.

Spoločnosť Forever Living Products ponúka viaceré produkty z aloe vera. Jedny z nich sú aj nápoje. Na výber máte hneď niekoľko typov aj príchutí.

Prvým z nich je Forever Aloe Vera Gel. Zázračný list aloe obsahuje viac ako 75 výživových zložiek, 20 minerálnych látok, 18 aminokyselín a 12 vitamínov. Je prospešný pre zdravé fungovanie tráviaceho traktu. Organizmu tiež dodáva potrebnú vitalitu a silu. Dávkovanie je veľmi jednoduché. Odporúčané denné množstvo je 20- 120 ml. Pred použitím stačí dobre premiešať.

Ďalším z produktov je Forever Aloe Berry Nectar. Už z jeho názvu vieme, že jeho ďalšou zložkou je extrakt z brusníc a jabĺk. Obsahuje antioxidanty na ochranu pokožky. Navyše je zdrojom vitamínu C, ktorý sa nachádza v brusniciach. Obsahuje tiež antioxidantpyknogenol, ktorý v koži uchováva kolagén. Brusnice pomáhajú prečistiť močové cesty. Jablčná šťava je dôležitá kvôli vysokému obsahu vitamínov A a C, draslíka a pektínu. Aloe Berry Nectar si môžeme vychutnať ako nápoj pri konzumácii jedla alebo samostatne. Odporúčaná denná dávka je 20- 120 ml.

Tretím nápojom je Forever Aloe Bits ´N Peaches. Nesie v sebe všetky účinky Aloe Vera Gélu. Obsahuje tiež celé kúsky čistého aloe vera. Ponúka sviežu broskyňovú chuť a je vhodný aj pre deti. Z broskýň získavame karotenoidy, ktoré sú zdrojom vitamínu A. Navyše prispieva k zachovaniu správnej funkcie imunitného systému. Tento nápoj si môžete vychutnať samotný alebo zmiešaný s ovocným džúsom. Ako pri predchádzajúcich nápojoch aj pri Forever Aloe Bits ´N Peaches sa odporúča denne 20-120 ml.

Posledným produktom z nápojovej rady je aj produkt Forever Freedom. S príchuťou pomaranča pomáha zachovávať správnu funkciu a pohyblivosť kĺbov. Tento nápoj obsahuje sírany glukozamínu aj chondroitínu. Okrem toho ponúka aj vitamín C a MSM, čo je primárny zdroj biologicky dostupnej síry. Prispieva k zdraviu chrupaviek a mobilite kĺbov. V dávke 120 ml Forever Freedom sa nachádzajú bežne odporúčané dávky síranu glukozamínu (1500 mg), síranu chondroitínu (1200 mg), 750 mg MSM a 250 g vitamínu C.

Naštartujte sa aj vy do nového dňa spolu s produktmi od spoločnosti Forever Living Products. Určite nebudete ľutovať.

ZDROJE:

https://www.healthline.com/health/7-amazing-uses-aloe-vera#skin-care7

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318591.php

http://foreverliving.com/page/home-page/svk/sk

KORENIE ŽIVOTA

Kurkuma alebo šafran indický je korenie, ktoré získavame z mletého, vysušeného kurkumovníka dlhého (...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ

HOKAIDO, NIE LEN AKO HALLOWEENSKY STRAŠIAK

Mnoho ľudí si tekvicu hokaido spája s pohanským sviatkom Halloweenom, ktorý oslavujeme 31.10. Tento ...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ