VLÁKNINA A JEJ SILA | Zdravý a fit je blog o výžive a zdravom štýle života

VLÁKNINA A JEJ SILA

Dnešný životný štýl so sebou prináša viaceré zdravotné komplikácie a ťažkosti. Ľudstvo si už síce tisíce rokov uvedomuje význam potravy a jej dopad na zdravie, ale nie každý jednotlivec vie čo konzumovať a čomu sa radšej vyhnúť. Už antický lekár Hippokrates povedal: “Nech je tvoja strava tvojím liekom a tvoj liek tvojou stravou.” Dnes v digitálnej dobe máme k dispozícii množstvo informácií, ktorú sú často protichodné. Hovoria o zdravej výžive. Ale vieme čo je to vlastne zdravá výživa? Poznáme vlákninu a jej výhody? A aj napriek všetkému práve väčšina z nás trpí jej nedostatkom.

shutterstock_521209120 (1).jpg

Vláknina je zmes nestráviteľných sacharidov, ktorá prechádza tráviacim traktom takmer v nezmenenom stave. Jej úlohou je stimulovať prirodzený pohyb čriev, pričom na seba viaže vodu aj odpadové látky. Vlákninu delíme na rozpustnú a nerozpustnú. Obi dve v našom tele spolupôsobia.

ROZPUSTNÁ VLÁKNINA

Rozpustná vláknina viaže na seba veľké množstvo vody. Dokáže napučiť a vytvoriť gélovitú látku. Tento typ vlákniny sa metabolizuje prechodom cez črevo. Pre telo predstavuje potrebnú zložku, ktorá podporuje prospešné baktérie. Ide o tzv. prebiotikum. Medzi prebiotiká zaraďujeme aj pektín, betaglukán, polysacharidy morských rias a mnohé iné. Tieto látky na seba viažu žlčové kyseliny a cholesterol.

NEROZPUSTNÁ VLÁKNINA

Nerozpustná vláknina zväčšuje objem potravy a urýchľuje proces trávenia. Sem patrí napríklad lignín, hemmicelulóza a celulóza. Účinkov rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny je mnoho. Oba druhy znižujú spätné vstrebávanie glukózy v hrubom čreve.

AKO PÔSOBÍ VLÁKNINA V NAŠOM TELE ?

Zdravotných prínosov z vlákniny máme naozaj veľa. Má pozitívny vplyv na tráviaci proces a vstrebávanie cukrov. Potraviny s vlákninou majú nízky glykemický index. Znižujú energetickú hodnotu potravy a vyvolávajú pocit plnosti, čím znižujú energetický príjem. Vláknina tiež viaže žlčové kyseliny, čím sa zvyšuje vylučovanie cholesterolu, a teda sa znižuje cholesterol v krvi. Tak ako viaže na seba žlčové kyseliny, tak viaže na seba aj vodu, a tým zväčšuje črevný obsah a objem stolice. Zväčšený objem stolice stimuluje črevá k pohybu, a tým urýchľuje postup stolice.

shutterstock_598895885 (1).jpg

Rozpustná vláknina vo veľkej časti slúži ako potrava pre mliečne baktérie. Dobrý stav črevnej mikroflóry je potrebný pre celkový zdravotný stav, vrátane toho psychického. Vláknina pôsobí na vstrebávanie minerálnych látok. Napríklad inzulín zvyšuje vstrebávanie vápnika, ale ďalšie druhy vláknin môžu spomaľovať napríklad vstrebávanie vápnika, zinku či železa. Má tiež veľký význam pri prevencii rakoviny hrubého čreva, znižuje vstrebávanie škodlivých látok a urýchľuje ich odstránenie z nášho tela.

AKÉ MNOŽSTVO VLÁKNINY BY SME MALI SKONZUMOVAŤ?

Denné odporúčané množstvo vlákniny je medzi 25-30 gramov. Všetkého veľa škodí, preto by ste nemali túto dávku prekračovať. S nedostatkom vlákniny v strave súvisí vznik tzv. civilizačných chorôb ako obezita, cukrovka, či rakovina hrubého čreva.

Spoločnosť Forever Living Products prináša produkty, ktoré obsahujú potrebnú vlákninu pre vaše telo.

Jeden z produktov sa nazýva Fields of Greens (polia zelene) . Obsahuje veľké množstvo dôležitých látok, ktoré často v našej strave chýbajú. Ide o minerály, vitamíny, bielkoviny, enzýmy, chlorofyl či látky s antioxidačným pôsobením. Obsahom Fields of Greens sú zelené jačmenné výhonky, ktoré obsahujú draslík, vápnik, horčík, sodík, železo, meď, fosfor, zinok aj mangán. Vďaka pšeničným klíčkom je vynikajúcim zdrojom vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Tento produkt je tiež bohatý na vitamíny A, B6, E, K. Obsahuje aj med, ktorý je skvelým zdrojom mnohých vitamínov či aminokyselín a v neposlednom rade aj zdrojom energie.

Ďalším produktom od spoločnosti Forever Living Products je aj výrobok Forever Fiber. Ponúka 5 gramov rýchlo rozpustnej vlákniny zabalenej vo vrecúškach. Pre optimálne fungovanie tráviaceho traktu odporúčame denne konzumovať približne 20- 30 gramov.

Forever Fiber je patentovaná zmes štyroch typov vlákniny a zároveň predstavuje pohodlný spôsob, ktorým do stravy dostanete extra vlákninu. Odporúčame ho užívať medzi jedlami. Pomáha vytvoriť pocit plnosti a tým kontroluje prijímanie nižšieho príjmu kalórií. Tento poznatok je dôležitý pre všetkých, ktorí sa starajú o optimálnu váhu. Dnes už vieme, že až 70-80% imunitných funkcií v tele je v priamej súvislosti s tráviacim traktom. Vláknina tiež podporuje správnu činnosť kardiovaskulárneho aparátu. Jedno 5 gramové vrecko môžeme porovnať s ekvivalentom jednej šálky hnedej ryže alebo 2 krajcov celozrnného chleba.

Tretím produktom, ktorý ponúka spoločnosť Forever Living Products je aj Aloe Vera Gel. Aloe vera je rastlina, ktorá obsahuje viac ako 200 biologicky aktívnych látok. Má špecifický účinok na bunky hrubého čreva. Zabíja baktérie aj plesne. Posledné výskumy rastliny aloe vera preukázali dôležitosť v spojitosti s črevnou mikroflórou. Ak sú v prevahe mliečne baktérie, tak choroboplodné baktérie a plesne nemajú šancu, aby sa premnožili.

Ak máme “čisté črevá”, tak nám dobre funguje aj centrálny nervový systém. Cítime sa dobre a máme aj chuť do života. Sme pozitívne naladení a naša pamäť funguje tak ako má.

Počas chronického stresu, v prípade choroby alebo pod vplyvom liekov dochádza k zmene črevnej mikroflóry. Okrem toho dochádza aj k zmenám nervového systému. Aloe vera zlepšuje trávenie, upravuje kvalitu tráviacich štiav a tiež upravuje pomery črevnej mikroflóry, tým že poškodzuje choroboplodné baktérie a plesne. Odstraňuje zápchu ale aj hnačku. Pol dcl aloe vera sa odporúča konzumovať každý deň.

Spoločnosť Forever Living Products je to správne riešenie aj pre vaše zdravie.

shutterstock_242661592.jpg

PREČ S DIÉTAMI AJ VÝHOVORKAMI

Povedzme si pravdu. Obezita už nie je len estetický problém. Ide o chronické ochorenie, ktoré čoraz ...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ

CHRÁŇME SI NAŠE SRDCE

Ochorenie srdca a krvných ciev, tiež nazývané ako kardiovaskulárne ochorenie prináša veľa zdravotnýc...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ