ZÁZVOR A JEHO SKVELÝ PRÍNOS PRE ORGANIZMUS | Zdravý a fit je blog o výžive a zdravom štýle života

ZÁZVOR A JEHO SKVELÝ PRÍNOS PRE ORGANIZMUS

ZÁZVOR A JEHO SKVELÝ PRÍNOS PRE ORGANIZMUS

Zima nám pomaly klope na dvere. Dni sú čoraz kratšie, sychravejšie a naše telo je vystavené výkyvom teplôt. Imunitný systém má veľmi náročnú úlohu a to popasovať sa s týmto stavom čo najlepšie. A pokiaľ nechceme preležať celé dni v posteli a dopovať sa množstvom piluliek, ktoré majú podľa reklám zaručený efekt, mali by sme nášmu organizmu dopomôcť aj my. Veď je predsa v našom záujme, aby sme celý rok zostali zdraví a fit.

Zázvor poznáme už tisícky rokov. Využívame ho ako jednu z ingrediencií hlavne v ázijskej či indickej v kuchyni. Svojimi blahodarnými účinkami dokáže pohladiť telo aj dušu. Medzi jeho hlavné zdravotné prínosy patrí zmiernenie nevoľnosti či naštartovanie chuti do jedla. Taktiež pomáha liečiť choroby pohybového aparátu, znižuje prejavy kašľa a bolesti hrdla, podporuje trávenie, cirkuláciu krvi v tele. Lieči bolesti hlavy či žalúdočný reflux.

Koreňový zázvor môžeme konzumovať čerstvý, práškový či sušený. Vo forme oleja, šťavy, alebo ako korenie. Zázvor je súčasťou rodiny Zingiberaceae spolu s kardamonom a kurkumou. Zázvorový olej alebo extrakt je dostupný v tinktúrach, kapsulách či pastilkách. K ďalším jedlám, ktoré obsahujú zázvor radíme rôzne druhy sušienok, perníky, zázvorové pivá či širokú ponuku slaných receptov.

shutterstock_618542096.jpg

6 DÔVODOV PREČO SI VYBRAŤ PRÁVE ZÁZVOR

  1. TRÁVENIE. Prvým dôvodom je trávenie. Niektorí z nás majú trávenie pravidelné, iní nie. Pri konzumácii zázvoru začínajú v tráviacom trakte pracovať fenolické zlúčeniny. Tie pomáhajú zmierňovať samotné podráždenie tráviaceho traktu, stimulujú tvorbu slín a žlče, čím potláčajú bolestivé kontrakcie v žalúdku, keďže tekutiny a potraviny prechádzajú práve tráviacim traktom. S trávením je spojený aj enzým trypsín, ktorý sa nachádza v dvanástniku a je zodpovedný za vstrebávanie a štiepenie bielkovín z tenkého čreva. Práve zázvor priaznivo pôsobí na tento enzým a taktiež aj na pankreatickú lipázu. A tak v podstate pomáha brániť rakovine hrubého čreva keďže podporuje pravidelné vyprázdňovanie čriev.

  2. NEVOĽNOSŤ. Pitie zázvorového čaju či jeho konzumácia v surovom stave je bežným domácim liekom na nevoľnosti. Zázvor sa odporúča aj ženám v tehotenstve, ako aj pri bolestiach pohybového aparátu.

  3. ÚNAVA A CHRÍPKA. Práve počas sychravého počasia je zázvorový čaj dobrým pomocníkom na to, ako udržať organizmus v teple. Podporuje potenie a preto ohrieva telo aj z vnútra. Ponúkame vám rýchly typ na skvelý zázvorový čaj. Stačí vám 20-40 gramov čerstvého zázvoru, ktorý zalejeme šálkou horúcej vody. Pridáme plátok citrónu a lyžicu medu. Vďaka svojim antibakteriálnym a antivírusovým účinkom zbavuje telo baktérií a vírusov a tým lieči príznaky chrípky či nachladnutia.

  4. ZNÍŽENIE BOLESTI. Štúdia na jednej z gruzínskych univerzít skúmala dobrovoľníkov, ktorí trpeli rôznymi bolesťami. Zo 74 testovaných, ktorým denne pridávali výživové doplnky obsahujúce zázvor znížili bolesť svalov o 25% a zároveň sa zvýšila aj ich celková výkonnosť. Podobné štúdie boli vykonané aj u žien počas menštruácie. Práve zázvor pomohol ženám znížiť bolesť resp. kŕče počas menštruačného cyklu.

  5. ZÁPAL. Zázvor má priaznivé účinky aj pri znižovaní či odstraňovaní zápalu. Využívame ho už stáročia. Časopis Cancer Prevention Research uvádza, že doplnky, ktoré obsahujú ako hlavnú zložku zázvor v akomkoľvek stave pomáhajú znižovať riziko vzniku kolorektálneho karcinómu v črevách. Zároveň sa využíva aj na liečbu osteoartritídy a reumy aj vďaka zložke gingerol, ktorá je jeho súčasť.

  6. KARDIOVASKULÁRNE OCHORENIA. Zázvor pomáha liečiť aj ochorenia, ktorá sa čoraz častejšie dotýkajú každého z nás. Kardiovaskulárne ochorenia zahŕňajú hypertenziu, cholesterol, aterosklerózu, infarkt myokardu a mnohé iné. Aj preto by sme sa mali starať o naše telo najlepšie ako vieme a nemali by sme brať na ľahkú váhu žiadne podnety ani signály, ktoré nám ukazuje.

A čo je pre telo lepšie ako prírodné zdroje, suroviny, potraviny alebo iné doplnky, ktoré pomáhajú bojovať proti týmto tichým zabijakom ?

VIETE ČO DOKÁŽU MORSKÉ RIASY ?

Pravdepodobne sme sa už všetci stretli s morskou riasou Nori, ktorá sa využíva hlavne ako súčasť Sus...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ

ZDRAVÝ A FIT AJ POČAS JESENE

Rok sa nám pomaly ale isto preklopil do druhej polovice. Do Vianoc ostáva ešte pár týždňov. Po dlhom...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ