ZLATÝ POKLAD | Zdravý a fit je blog o výžive a zdravom štýle života

ZLATÝ POKLAD

Kde bolo tam bolo, za štyrmi dolinami a troma kotlinami, žili v jednom úli včely medonosné. Ako každá rodina, aj včelstvo malo svoju matku. V úli s ňou žili aj potomkovia matky včely, robotnice a trúdy. Robotnice zberali peľ a nektár z kvetov a tak postupne vznikal med. Med vo forme v akej ho poznáme takmer všetci má veľmi priaznivé účinky na organizmus. Vo svete ho využívajú takmer všetky kultúry. Svoje uplatnenie našiel nie len v ayurvédskej ale aj v modernej medicíne. O mede je známy aj fakt, že na svete neexistuje takmer žiadna krajina, v ktorej by med nebol využívaný ako súčasť kultúrnej stravy.

shutterstock_561000151.jpg

Ale prečo je med taký populárny? A aké zdravotné benefity z neho vyplývajú pre ľudský organizmus ?

ZDRAVÉ SLADIDLO

Samotný med má využitie aj ako suplement za cukor v mnohých potravinách či nápojoch. Obsahuje 69 % glukózy a fruktózy, čo mu umožňuje pôsobiť ako sladidlo, ktoré je oveľa zdravšie a lepšie ako obyčajný biely cukor.

REGULÁTOR VÁHY

Med a jeho zloženie vám dokáže pomôcť aj pri regulácii váhy. Hoci má viac kalórií ako cukor, dokáže lepšie pomôcť pri trávení tuku uloženého v tele. Ak si ho pripravíte s citrónovou šťavou a škoricou, dokážete dokonca svoju hmotnosť po určitom čase znížiť o niekoľko kilogramov.

shutterstock_384218104.jpg

DOBÍJAČ ENERGIE

V jednej lyžičke tohto zlatého pokladu sa ukrýva 64 kalórií. Aj to je jeden z dôvodov prečo ho mnohí využívajú ako zdroj energie. Pre telo je teda prirodzené tráviť takúto čistú látku. Posledné z výskumov dokonca dokázali, že med je vynikajúca ergogénna pomôcka, ktorá pomáha pri zvyšovaní výkonnosti u športovcov. Je to skvelý spôsob ako udržať hladinu cukru v krvi. Slúži aj na zotavenie svalov a obnovu glykogénu po cvičení.

VITAMÍNY A MINERÁLY

Med obsahuje aj množstvo vitamínov a minerálov. Druh a ich množstvo závisí od typu kvetov, z ktorých si včely berú peľ a nektár. Med obsahuje vitamín C, vápnik aj železo. Ak by sme chceli porovnávať množstvo vitamínov a minerálov z iného sladkého zdroja a to bežného cukru, zistili by sme, že je to úplne bezvýznamné.

ANTISEPTIKUM AJ ANTIOXIDANT

Med obsahuje aj antibakteriálne a antifungálne vlastnosti, takže sa často používa ako prírodný antiseptik v tradičných liekoch. Obsahuje nutraceutiká, ktoré sú účinné pri odstraňovaní voľných radikálov z tela. Výsledkom je celková zlepšená imunita. Med má tiež antimikrobiálne vlastnosti.

shutterstock_697596319.jpg

Celej rade včelích produktov sa venuje aj spoločnosť Forever Living Products. Produkty, ktoré ponúka fungujú na prírodnej báze a neobsahujú konzervačné látky, umelé príchute ani farbivá.

Jedným z produktov je aj prírodný Forever Bee Pollen. Včelí peľ poskytuje široké spektrum výživných látok. Produkt Forever Bee Pollen môže pomôcť udržiavať zdravý obehový, tráviaci, imunitný aj nervový systém. Pre telo predstavuje dôležitý výživový doplnok. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálnych látok. Sem patria vitamíny B-komplexu a vitamín C. Pretože sú dobre rozpustné vo vode, mali by sme ich užívať denne. Včelí peľ obsahuje tiež vitamíny D, E, K a betakarotén. Je bohatým zdrojom množstva minerálnych látok, enzýmov a koenzýmov, mastných kyselín, sacharidov, proteínov a 22 aminokyselín. Odporúčaná denná dávka je trikrát denne po jednej tablete.

Ďalším produktom je Forever Bee Propolis, ktorý posilňuje imunitný systém. Vďaka materskej kašicke poskytuje zosilnený účinok na organizmus. Obsahuje 22 aminokyselín aj komplex vitamínov B. Názov propolis pochádza z gréckeho slova „pred mestom“, čo znamená, že propolis chránil obyvateľov pred vonkajšou hrozbou. Bee Propolis je 100 % prírodný bez pridania umelých konzervačných prísad, farbív aj príchutí. Správne dávkovanie sa odporúča v podobe dvoch tabliet dvakrát denne.

Tretím produktom je aj Forever Royal Jelly, ktorý sa považuje za jeden z najkomplexnejších výživových doplnkov. Je ľahko vstrebateľný aj stráviteľný, bez umelých prísad, farbív aj príchutí. Včelia materská kašička je výlučok žľazového systému včely medonosnej. Royal Jelly obsahuje vitamíny A, C, D a E a taktiež je prírodným zdrojom komplexu vitamínu B. Hlavnou zložkou je vitamín B5 ( kyselina pantoténová), jedna z najdôležitejších látok v tele. Je potrebná pri syntéze a metabolizme proteínov, tukov, sacharidov aj niektorých hormónov. Royal Jelly obsahuje osem esenciálnych aminokyselín ako aj deväť neesenciálnych aminokyselín, množstvo minerálnych látok, vápnik, meď, železo, fosfor, draslík, kremík aj síru. Obsahuje aj nukleové kyseliny, ktoré pomáhajú k dokonalej bunkovej replikácii. Odporúčané množstvo je jedna tableta dvakrát denne.

Posledným produktom je Forever Bee Honey, ktorý je ľahko stráviteľný. Používa sa ako okamžitý zdroj energie. Už stáročia sa med využíva ako prvotriedna prírodná potrava. Toto chutné a výživné sladidlo je plné prírodných dobrôt. Forever Bee Honey je bohatý na uhľohydráty, tiež obsahuje minerálne látky, vápnik a fosfor. Toto chutné a výživné sladidlo je plné prírodných dobrôt. Jedna polievková lyžica má približne 70 kcal. Med môžete konzumovať samostatne alebo ho môžete použiť ako prírodné sladidlo. Včelie produkty sú veľmi prospešné. Preto sa ich nebojme a pridajme med ako denný výživový doplnok či už v podobe tabliet alebo v tekutom stave.

ZDROJ: https://www.organicfacts.net/health-benefits/health-benefits-of-honey.html

ZAHREJTE SA TEPLOM PÚŠTNEJ ĽALIE AJ V ZIME

Rastlina aloe vera má svoje korene na Arabskom polostrove, Kanárskych ostrovoch aj v Severnej Amerik...

POKRAČOVAŤ V ČITANÍ